Předsezonní rozhovor s novým trenérem Lišaníkem!

Na úvod sezóny a vůbec samotné přípravy si v krátkém rozhovoru představíme nového trenéra mužstva Marka Lišaníka. Marek je bezpochyby ve svých osmadvaceti letech vůbec jeden z nejmladších trenéru v divizi. Pro trenéřinu se vlastně rozhodl teprve před třemi lety, když byl ze zdravotních důvodu nucen skončit se svou aktivní fotbalovou kariérou, během které si vyzkoušel například angažmá v Karviné, Orlové či naposledy ve Staré Bělé, kterou i později začal trénovat v rámci své první trenérské štace. V Bělé vydržel náš nový trenér tři roky, během nichž se dokázal umístit nejlépe na třetím místě v 1. A třídě a postup do krajského přeboru mu tak utekl pouze o vlásek. Divizi F jako soutěž však Marek zná velmi dobře, neboť se v ní pohyboval ještě v roli hráče dlouhou dobu, a to během svých angažmá v Havířově či v Bohumíně, tedy v týmech, které již nyní lze považovat za tradiční účastníky. I díky těmto zkušenostem tak ví do čeho jde a co bude potřeba pro to, aby byl společně se svými svěřenci úspěšný. Markovi tímto za celý klub přejeme jen to nejlepší při vstupu do nového angažmá a budeme se s očekáváním těšit na jeho práci v klubu!


1. Máš za sebou první týden přípravy, jaký vůbec pro tebe ten týden  byl a jak se zatím sžíváš s novým prostředím?

Marek: Vzhledem k faktu, že letošní přípravu máme zkrácenou o předkolo poháru a kluci museli loni v kraji hrát o týden déle než divizní týmy, tak jsme museli začít poměrně zostra. Kluci měli během prvního týdne čtyři těžké tréninky a celý cyklus jsme poté zakončili v sobotu přátelským utkáním ve Frenštátě. Na konci utkání už šlo na hráčích vidět, že toho mají za celý ten týden plné zuby, ale musím říct, že to zvládli a na celkovou zátěž reagovali dobře. Abych řekl pravdu, tak se s novým prostředím sžívám docela jednoduše, přece jen podstatnou část kabiny jsem znal již před příchodem do mužstva, a tak si myslím, že mi to dost pomohlo s počáteční aklimatizací.

2. Nemůžu se nezeptat, je ti teprve 28 let a jsi tak jedním z nejmladších trenérů na této úrovni, myslíš že to ve tvé práci muže byt překážkou, ba naopak máš tak k hráčům blíže?

Marek: Překážkou bych to v žádném případě nenazval, myslím si, že je jedno, jestli má trenér 28 nebo 50 let, vždy záleží na tom, co umí a co je ochotný tomu obětovat. Troufnu si říct, že fotbalu věnuji mnoho času a úsilí a vždy se snažím udělat pro úspěch maximum. Navíc kabina tady ve Vratimově je dost mladá, ostatně stejně jako ve Staré Bělé, a tak se toho pro mě z tohoto hlediska moc nemění, samozřejmě kromě úrovně na které budu nyní pracovat. Celkově musím říct, že mě práce s mladými hráči baví, protože většina z nich se chce stále posouvat a dostat se ve své kariéře co nejdále.

3. Ve Staré Běle ses prezentoval líbivým kombinačním fotbalem, předpokládám, že od toho nehodláš ustoupit, jaký fotbal plánuješ praktikovat zde?

Marek: Určitě bych chtěl, abychom se prezentovali podobným fotbalem založeným na kombinaci, nejsem zastáncem nějakých nakopávaných míčů či bránění se na vlastní polovině. Věřím, že by se fanouškům náš fotbal mohl líbit.

4. Jak pro klub, tak pro tebe to bude první sezóna v divizi, co od ní očekáváš a kladeš si ty nebo cely tým nějaké cíle?

Marek: Jako u většiny nováčků je naším základním cílem udržet se a stabilizovat se v soutěži, ale určitě bychom byli všichni radši, kdyby se nám podařilo hrát klidný střed tabulky. Nečeká nás však nic lehkého, od letošního ročníku očekávám, že bude hodně vyrovnaný a o překvapivé výsledky nebude nouze.