Vznik fotbalového klubu se datuje až do předválečných let, kdy byl dne 12. prosince 1929 několika místními nadšenci založen sportovní klub pod názvem SK METEOR VRATIMOV. Pod tímto názvem bojovali průkopníci tohoto sportu v regionálních soutěžích až do roku 1950, kdy klub převzal pod patronát místní podnik Vratimovských papíren a název klubu se změnil na VRATPAP VRATIMOV. Od roku 1953 se název klubu opět změnil, a to na TATRAN, aby se po sjednocení tělovýchovy v roce 1960 oddíl přejmenoval na TJ VRATPAP VRATIMOV. Tento název se udržel až do roku 1985. Po ukončení papírenské výroby ve Vratimově, kdy se výroba přesunula do nově otevřené továrny v Paskově, jako Severomoravská celulózka Paskov, mění se již po několikáté i název fotbalového klubu na TJ SMCP VRATIMOV (1985 – 1989).

Pod názvem TJ BIOCEL VRATIMOV se od roku 1990 utkávala vratimovská mužstva ve svých soutěžích až do roku 2004. Od tohoto roku se klub prezentuje pod názvem FC BIOCEL VRATIMOV a struktura klubu se mění na občanské sdružení. Rokem 2004 končí také spolupráce s podnikem Biocel Paskov a.s., který odkoupili zahraniční majitelé, a ti o podporu vratimovské kopané neprojevili zájem. Po ztrátě generálního partnera se klub ocitl ve finančních problémech. Ztroskotala i jednání o podporu města Vratimov, které nebylo ochotno vynakládat veřejné prostředky do čím dál více zadluženého klubu. V důsledku finančních problémů a špatnému hospodaření bylo v prosinci 2009 valnou hromadou odvoláno tehdejší vedení a do sedmičlenného výboru byli zvoleni noví členové, kteří se dnes již pod názvem FC VRATIMOV pokoušejí o revitalizaci klubu

Největší úspěchy

Všechna mužstva, jak mládežnická, tak mužstva dospělých, hrála v dlouhodobé historii vždy v regionálních a krajských soutěžích. Prvním velkým úspěchem byl v 80. letech postup mužů do krajského přeboru, kde se klub udržel až do let devadesátých. Dalším milníkem let nedávno minulých byl v roce 1995 postup do moravskoslezské divize, kde vratimovští fotbalisté působili dva roky. Se sezónou 1996/1997 je spojený doposud historicky největší úspěch klubu, a to postup do třetí nejvyšší soutěže – moravskoslezské fotbalové ligy, kde vratimovští fotbalisté působili až do roku 2002. Na všech těchto úspěších se podílela celá řada významných hráčů a trenérů. Ať to byli na přelomu 80. a 90. let např. bývalí ligoví hráči Baníku Ostrava Jiří Ruš, Lubomír Šrámek, Milan Svatonský a v letech devadesátých hráči jako Jiří Hořínek a Rostislav Pikonský, kteří se později prosadili i v první lize.

Z trenérských osobností, kteří usedali na lavičku Vratimovského mužstva a podíleli se významnou měrou o zmíněné úspěchy jmenujme namátkou pana Jaroslava Dudu, Josefa Slámu nebo Lumíra Mochela. Na přelomu tisíciletí stála u kormidla mužstva v MSFL další výrazná a hráčská i trenérská osobnost československého fotbalu, a to bývalý reprezentant, olympijský vítěz z roku 1980 v Moskvě, vítěz Československého poháru a trojnásobný mistr Československa s Duklou Praha Jaroslav Netolička.