Divizní Havířov byl nad naše síly

V dohrávce třetího kola FC Vratimov – MFK Havířov bylo k vidění především hodně branek, ale také hned několik povedených akcí, které však golem neskončili, na obou stranách. Domácí borci namlsaní víkendovou Více »

Cenný skalp Čeladné v přípravě

Cenné vítezství v přípravě, Ve čtvrtém kole zimního turnaje domácí celek narazil na Čeladnou a od začátku to byl především kvapík domácích hráčů. Jejich nasazení, presink či pěkné fotbalové akce dělali soupeři Více »

Turnaj dnes pokračoval 4. kolem

Další sobota, další kolo Zimního turnaje. Během zimních měsíců je toto spojení téměř nerozlučitelné, a tak dnešním dnem pokračovaly tuhé boje o prvenství v turnaji. 4. kolo nám nabídlo velmi kvalitní podívanou Více »

A mužstvo se vrátilo ze soustředění

První únorový víkend se nesl v duchu tvrdé dřiny na soustředění v Beskydech. Naše A mužstvo zde absolvovalo krátké kondiční soustředění, které mělo za úkol připravit tým, zejména po fyzické stránce, na Více »

Marek Svěnčík nejen o soustředění

Kapitán Radim Pešek nebyl jediným hráčem, jež byl ihned po soustředění vyzpovídán. K rozhovoru jsme si pozvali také vyhlášeného kanonýra Marka Svěnčíka. 1. Jaké máš pocity z právě ukončeného zimního soustředění? Marek: Více »

Dalším zpovídaným hráčem byl kapitán Radim Pešek

Po příjezdu ze soustředění byl vyzpovídán další hráč, tentokrát se stal naší obětí kapitán mužstva a dlouholetá opora FC Vratimov Radim Pešek. 1. Myslíš si jako kapitán týmu, že právě ukončené soustředění Více »

 

Historie

Vznik fotbalového klubu se datuje až do předválečných let, kdy byl dne 12. prosince 1929 několika místními nadšenci založen sportovní klub pod názvem SK METEOR VRATIMOV. Pod tímto názvem bojovali průkopníci tohoto sportu v regionálních soutěžích až do roku 1950, kdy klub převzal pod patronát místní podnik Vratimovských papíren a název klubu se změnil na VRATPAP VRATIMOV. Od roku 1953 se název klubu opět změnil, a to na TATRAN, aby se po sjednocení tělovýchovy v roce 1960 oddíl přejmenoval na TJ VRATPAP VRATIMOV. Tento název se udržel až do roku 1985. Po ukončení papírenské výroby ve Vratimově, kdy se výroba přesunula do nově otevřené továrny v Paskově, jako Severomoravská celulózka Paskov, mění se již po několikáté i název fotbalového klubu na TJ SMCP VRATIMOV (1985 – 1989).

Pod názvem TJ BIOCEL VRATIMOV se od roku 1990 utkávala vratimovská mužstva ve svých soutěžích až do roku 2004. Od tohoto roku se klub prezentuje pod názvem FC BIOCEL VRATIMOV a struktura klubu se mění na občanské sdružení. Rokem 2004 končí také spolupráce s podnikem Biocel Paskov a.s., který odkoupili zahraniční majitelé, a ti o podporu vratimovské kopané neprojevili zájem. Po ztrátě generálního partnera se klub ocitl ve finančních problémech. Ztroskotala i jednání o podporu města Vratimov, které nebylo ochotno vynakládat veřejné prostředky do čím dál více zadluženého klubu. V důsledku finančních problémů a špatnému hospodaření bylo v prosinci 2009 valnou hromadou odvoláno tehdejší vedení a do sedmičlenného výboru byli zvoleni noví členové, kteří se dnes již pod názvem FC VRATIMOV pokoušejí o revitalizaci klubu

Největší úspěchy

Všechna mužstva, jak mládežnická, tak mužstva dospělých, hrála v dlouhodobé historii vždy v regionálních a krajských soutěžích. Prvním velkým úspěchem byl v 80. letech postup mužů do krajského přeboru, kde se klub udržel až do let devadesátých. Dalším milníkem let nedávno minulých byl v roce 1995 postup do moravskoslezské divize, kde vratimovští fotbalisté působili dva roky. Se sezónou 1996/1997 je spojený doposud historicky největší úspěch klubu, a to postup do třetí nejvyšší soutěže – moravskoslezské fotbalové ligy, kde vratimovští fotbalisté působili až do roku 2002. Na všech těchto úspěších se podílela celá řada významných hráčů a trenérů. Ať to byli na přelomu 80. a 90. let např. bývalí ligoví hráči Baníku Ostrava Jiří Ruš, Lubomír Šrámek, Milan Svatonský a v letech devadesátých hráči jako Jiří Hořínek a Rostislav Pikonský, kteří se později prosadili i v první lize.

Z trenérských osobností, kteří usedali na lavičku Vratimovského mužstva a podíleli se významnou měrou o zmíněné úspěchy jmenujme namátkou pana Jaroslava Dudu, Josefa Slámu nebo Lumíra Mochela. Na přelomu tisíciletí stála u kormidla mužstva v MSFL další výrazná a hráčská i trenérská osobnost československého fotbalu, a to bývalý reprezentant, olympijský vítěz z roku 1980 v Moskvě, vítěz Československého poháru a trojnásobný mistr Československa s Duklou Praha Jaroslav Netolička.