V pondělí hrají A muži s ukrajinským Žytomyrem

O blížícím se víkendu mělo naše třetiligové áčko odehrát na domácím hřišti mistrovské utkání s Dolním Benešovem. Tento celek se ale v polovině soutěže z MSFL odhlásil, takže v rámci 23. kola máme volný los. Bez fotbalu ale naši hoši nakonec nebudou. V pondělí 11. dubna odehrajeme totiž přípravné utkání s ukrajinským týmem FK Polissja Žytomyr.

Co k našemu pondělnímu soupeři?

FK Polissja Žytomyr je celek hrající ve druhé nejvyšší ukrajinské soutěži. Tým se momentálně nachází na 9. místě, ale to nyní samotní fotbalisté vůbec neřeší. Ukrajinský celek z bombardovaného Žytomyru totiž kvůli ruské agresi uvázl na soustředění, které mužstvo absolvovalo v Turecku. Hráčům se tak rázem ze dne na den zbortil svět, ba co víc, fotbalisté se nemohli vrátit domů, kde zanechali své rodiny, manželky, děti, partnerky.

V České republice se klubu ze Žytomyru ujal tým královehradecké Olympie. Ten zajišťuje nejen ubytování, ale také i tréninkové zázemí. Z Turecka si ukrajinští fotbalisté přivezli vlastní autobus v klubových barvách a celý tým se skládá z 23 hráčů, čtyř trenérů a manažerky. „Je to pro nás těžké, doma je válka. Myslíme na naše rodiny, kamarády. Věříme, že to brzy skončí. Všechny peníze, které vyděláme, pošleme domů naší armádě a našemu městu Žytomyr,“ řekl pro MF DNES šestadvacetiletý záložník Illia Čeredničenko, který působil ve slovenské lize v Trnavě či Nitrě.

Když se klub zasekl na tureckém soustředění, hráči nevěděli, co s nimi bude dál. „Jsme rádi, že náš majitel chce zachránit klub a že můžeme zatím zůstat pospolu. Pak jsme se dozvěděli, že pojedeme do Česka. Na Ukrajině mám rodiče a partnerku. Je to velmi složité, když já jsem tady a ona to tam prožívá každý den. Ale snažíme se pomáhat, jak jen můžeme. Co se u nás doma děje, je strašné,“ dodal pro deník Čeredničenko.

Ukrajinský druholigový tým FK Polissja Žytomyr je složen z mladých fotbalistů a řada z nich nechala na Ukrajině i malé děti. Naopak návrat hráčů domů zatím není na pořadu dne. Hráči budou stále placeni svým mateřským klubem, který se snaží mužstvo udržet pohromadě, co nejdéle to půjde.

Trenérem Polissy je třiapadesátiletý kouč Jurij Kalitvincev. Rodák z ruského Volgogradu, jehož syn Vladislav odehrál v sezoně 2013/14 třináct utkání za liberecký Slovan, hrál ve své kariéře za ukrajinský gigant Dynamo Kyjev. Jeho spoluhráči byli například takoví fotbalisté, jako Andrij Ševčenko, Vitalij Kosovskij, nebo Serhij Rebrov. V roce 1995 byl Kalitvincev vyhlášen ukrajinským fotbalistou roku.

FK Polissja Žytomyr odehrál už v Česku jeden přípravný zápas, když s divizním FK Náchod zvítězil 4:1. V neděli se postaví proti našim hochům a my věříme, že si toto přátelské střetnutí nenecháte ujít.

Ukrajinský Žytomyr, který má 260 tisíc obyvatel a je střediskem Žytomyrské oblasti a kulturním i hospodářským centrem regionu Volyň, byl v nedávných týdnech ruským vojskem opakovaně bombardován. Média přinesla zprávy o raketovém zásahu porodnice i školy.


Vstupné na toto utkání činí 50 Kč a veškerý výdělek ze vstupného bude věnován týmu FK Polissja Žytomyr.