Druholigový Prostějov jsme potrápili, rozhodla však penalta

Ještě než samotné pohárové střetnutí s Prostějovem začalo, proběhl na travnatém hřišti slavnostní akt, kdy si z rukou starosty města Martina Čecha a místostarosty Davida Böhma, přebrali dárky jubilanti Petr Spiller s Ladislavem Krabcem.

Samotný zápas pak začal tlakem Hanáků, kteří se usadili na naší obrannou polovinu. Že to s hostujícím favoritem nebude lehké utkání ukázala již 6. minuta, kdy střelu Vichty s námahou vyrážel brankář Sýkora. Náš gólman tým podržel i o pět minut později, tentokráte si na něj nepřišel hlavičkující Sečkář. Vratimovští  se postupem času z tlaku vymanili a byli to i oni, kdo začal zle zatápět hostující obraně. Třeba jako ve 30. minutě, kdy se po pravé straně hřiště prosmýkl do velkého vápna Baďura a po jeho přihrávce překonal Bártu v prostějovské brance Denis Dziuba – 1:0. Bezmála pětistovka nadšených fanoušků se mohla začít radovat.

A mohlo být dokonce ještě lépe! Domácím vedoucí branka evidentně pomohla. Následovaly střely Hajnoše, či nepříjemná hlavička Varadiho. Ty největší příležitosti si ale naši hráči schovali do nastavení první půle. V ní se nejprve po odkopu prodral Hladík kolem nedůrazného Kadlece, ale svůj sólový únik zakončil střelou do dobře postaveného gólmana Bárty. Vzápětí to byl znovu Hladík, ani tentokráte si střelou z úhlu na gólmana hostí nepřišel.

Rozhodující okamžiky zápasu přišly po změně stran. V 54. minutě se nejprve Hanákům podařilo vyrovnat, když se centr Zapletala nešťastně odrazil k volnému Vlachovskému, který už věděl, co má s míčem udělat – 1:1. Radost hostí ale neměla příliš dlouhého trvání. O tři minuty později totiž L. Kundrátek našel před brankou hostí Baďuru, který hlavou nedal Bártovi šanci – 2:1. Prostějov následně ale prokázal, že má v týmu zkušené hráče, které nepříznivý vývoj střetnutí nezlomí. V 61. minutě zahrával z levé strany Vlachovský rohový kop a Solomon Omale v pádu poslal míč přesně k tyči naší branky – 2:2.

No a pak to přišlo…

Běžela 74. minuta, kdy se v rohu naší šestnáctky potkali v souboji o míč hostující Koudelka (mimochodem mistr světa a Evropy s českou reprezentací v malé kopané) a náš Dziuba. Prostějovský forvard upadl a? Rozhodčí Křepský ihned ukázal na penaltový puntík. Trocha vzruchu v ochozech i na hřišti, ale písknuto zkrátka bylo. K exekuci penalty se postavil střídající Vasil Kušej, který Sýkoru poslal do opačného koutu branky – 2:3. „Penalta? Opravdu nevím. Byl tam dohraný souboj, ale z lavičky to nešlo moc dobře vidět. Kluci se ale moc nerozčilovali, takže tam nějaký faul asi skutečně byl. Bohužel,“ vyjádřil se ke klíčovému momentu střetnutí Filip Racko. V závěru se domácí snažili s nepříznivým výsledkem ještě něco udělat, trenér Racko poslal na hrot i Igbinobu, druholigový sok se už ale zaskočit nenechal. Naopak Hanáci mohli svůj postup ještě pojistit, když Koudelku nejprve vychytal Sýkora a technická střela Vlachovského skončila na tyči.

Prostějov se tak po těsné výhře 3:2 může těšit na soupeře ve 2. kole MOL Cupu, kterým budou fotbalisté divizního TJ Valašské Meziříčí (hrát by se mělo v příštím týdnu).

„Dnes to bylo klasické pohárové střetnutí,“ řekl pro Prostějovský deník na úvod hodnocení hostující kouč Jiří Jarošík. „Udělali jsme sedm změn v sestavě a bohužel to nakonec dopadlo tak, že jsme místo pošetření sil honili výsledek až do posledních minut. Nakonec museli na hřiště i hráči, které jsem původně chtěl šetřit,“ dodal ne úplně šťastným hlasem. „Do budoucna budeme muset mnohem více bojovat. Pak teprve můžeme čekat nějaké lepší výsledky. Abychom to totiž uhráli nějak fotbalově, tak na to v aktuální situaci opravdu nemáme. Pokud si to hráči neuvědomí, budeme potom mít problémy i s třetiligovými celky,“ dodal Jarošík.

I přes vyřazení z poháru mohl být domácí trenér Filip Racko s výkonem svých svěřenců spokojen. „První poločas nám vyšel. S těžkým soupeřem jsme hráli dobře v bloku, byli jsme i aktvní směrem dopředu, kde jsme se snažili hrozit z brejků“ začal s hodnocením vratimovský stratég. „V těch úvodních dvaceti minutách to bylo z naší strany spíš zakřiknuté. Řekl bych, že se někteří báli hrát, aby něco náhodou nepokazili. Pak se to ale trošku rozjelo a kluci ty brejky dobře dotahovali. Dali jsme branku, bylo to dobře rozehrané. Možná asi největší chybou pak bylo, že jsme neproměnili nějakou další šanci na dva nebo tři nula. To bychom už možná dohráli do konce,“ mrzelo Racka.

„Ve druhém poločase nám Prostějov začal zatápět, hosté zlepšili svůj pohyb a nám to dělalo problémy. Tlačili nás a my už z těch brejků nebyli tolik nebezpeční. Dostali jsme vyrovnávací gól, sice jsme vzápětí znovu skórovali, ale bylo to takové čekání, jestli se Prostějov dokáže dostat do šance a dát góla. My už nebyli tolik nebezpeční, nepodrželi jsme míče na jejich polovině, zkrátka se už hrálo na to, zda to oni dotáhnou, nebo ne. Hostující trenér navíc poslal ještě na hřiště tři čerstvé kluky, kteří normálně hrávají v základu a bylo to znát. Prohráli jsme, což je určitě škoda, ale za ten výkon si myslím, že se kluci vůbec nemusí stydět. Můžou z hřiště jít s hlavou nahoře. I divákům se zápas líbil, měl jsem na to dobré ohlasy. Hlavu nahoru, v pátek hned hrajeme v Hlučíně, kde musíme ty naše zlepšující se výkony potvrdit a navíc ještě i pokud možno zlepšit,“ přeje si Filip Racko.

FC VRATIMOV – 1. SK PROSTĚJOV 2:3 (1:0)
Branky: 30. Dziuba, 57. Baďura – 54. Vlachovský, 61. Omale, 75. Kušej z pk. Rozhodčí: Křepský – Mikeska, Bureš. ŽK: Demianenko, Baďura, Dziuba, Hammer – Vlachovský, Sus. Diváci: 470.
Vratimov: Sýkora – Varadi (79. Hammer), Demianenko, Igbinoba, Hajnoš (79. Teplý) – Klejnot (66. Bzirský), Ožvolda – Hladík, Dziuba, L. Kundrátek (62. Hruška) – Baďura. Trenér: Filip Racko.
Prostějov: Bárta – Kadlec (66. Bartolomeu), Bialek, Sus, Sečkář (40. Zapletal) – Vlachovský, Kopřiva (26. Bala), Omale (66. Koudelka), Hausknecht, Vichta – Žák (66. Kušej). Trenér: Jiří Jarošík.